Bezpečné a levné topení

Krby reprezentují ekonomické a ekologické vytápění, proti tomu asi nikdo nemůže nic namítat. Hlasy proti topení v krbech se ozývají s tím, že je to hodně pracné a že je to nebezpečné. Vyšší pracnost při obsluze krbu je jasná, asi nikoho nepřekvapí, že je třeba připravit si do krbu palivo v podobě dřevěných polen, která se musí koupit a narovnat, aby dobře vysychala, nebo rovnou i nařezat a naštípat, pokud si pro ně jdete do lesa. Pokud si dřevo nekoupíte už hotové, musíte věnovat více času jeho přípravě.

Co se týká bezpečnosti, není třeba se bát. Používáte-li klasický otevřený krb, je třeba dodržovat mnohem víc bezpečnostních pravidel. V dnešní době se však povětšinou používají uzavřené krbové vložky, kde oheň není zcela otevřený, ale ukrývá se za prosklenými dvířky. Proto se nemusíte bát žádných jisker ani nepořádku. Topení v krbových vložkách je velmi ekologické a také ekonomické, každá tato vložka má regulaci přívodu vzduchu, kterou můžete ovlivnit rychlost hoření, dále jsou nové krbové vložky vybaveny také nejnovějšími systémy pro úsporu paliva a zvýšení účinnosti, ušetříte tedy oproti ostatním typům vytápění značný obnos. Chcete-li mít doma skutečně čisto a nehodláte se zabývat žádnou špínou a prachem ze dřeva, existují krbové vložky s přikládáním ze zadní strany, stačí tedy orientovat krbovou vložku zadní stranou do technické místnosti a veškerý nepořádek zůstane tam.

 

Krby

Co se týká vzhledu, jsou krby velmi variabilní, pro design krbu je rozhodující zejména krbová obestavba, kterou je třeba i z hlediska požární ochrany vybavit každou krbovou vložku. Krbové obestavby mohou být minimalistické a omezit se pouze na jednoduchý rámeček kolem krbové vložky, nicméně stále oblíbenější jsou dominantní 3D krby, které vystupují ze zdi do prostoru a vytváří tak skutečně výrazný prvek interiéru. Vyberte si i vy krb podle vašich představ.